Press

Välkommen till Tjänstepensionens dags pressrum. Här hittar du presskontakter, pressreleaser och logotyper.

PRESSMEDDELANDEN

2019:
Tjänstepensionsaktörer bakom ny dansbandslåt
Schlagerfans vill ha bättre koll på tjänstepensionen
Bara en av tio pratar om tjänstepension vid anställningsintervjun

2018:
Bara två av tio pratar om tjänstepension vid anställningsintervjun
Sex av tio vill ha bättre koll på tjänstepensionen
Fler unga ser värdet av tjänstepension

2017:
Äldre män som röstar på centerpartiet älskar tjänstepensionen mest
Knappt 2 av 10 pratade om Tjänstepension vid senaste anställningsintervjun
Många underskattar betydelsen av tjänstepension
Messiah Hallberg tipsar om Tinder och tjänstepension

2016:
Familjen populäraste pensionsrådgivaren
Tjänstepension klår gymkortet

Martin Björk och humor ska uppmärksamma Tjänstepensionens dag

PRESSKONTAKTER

Staffan Ström
Pensionsekonom, Alecta
070 222 97 45
staffan.strom@alecta.se

Jens Söderblom
Presschef, AMF
073 086 98 41
jens.soderblom@amf.se

tomas_carlsson-150x150

Tomas Carlsson
Pensionsexpert, Collectum
070 091 76 25
tomas.carlsson@collectum.se

Jens Lindberg Ankelstam
Affärsstrateg Tjänstepensioner, Folksam
072 582 64 94
jens.lindberg-ankelstam@folksam.se

Ann Tapper
Marknadsutveckling, Folksam LO Pension
08 772 81 68
ann.tapper@folksam.se

Thomas Billberger
Pensionsspecialist, Fora
070 910 73 32
thomas.billberger@fora.se

Maria Hård Af Segerstad
Chef Marknad och Affärsutv, Handelsbanken Liv
070 377 30 40
maha33@handelsbanken.se

Eva Fluhr
Affärsutvecklare, KPA Pension
073 439 33 95
eva.fluhr@kpa.se

Kalle Erlandzon
VD, Lifeplan
0739795597
kalle.erlandzon@lifeplan.se

kristina-kamp-150x150

Kristina Kamp
Pensionsekonom, minPension
070 560 36 92
kristina.kamp@minpension.se

Anna Allerstrand
Pensionsexpert, PTK
070 795 30 55
anna.allerstrand@ptk.se

Johan Andersson
Pressekreterare, Pensionsmyndigheten
072 210 21 63
johan.e.andersson@pensionsmyndigheten.se

Linda Harling
Presskommunikatör, AFA Försäkring 
linda.harling@afaforsakring.se
073 096 35 12

Emma Persson
Privatekonom, Länsförsäkringar
076 109 27 30
emma.persson@lansforsakringar.se

Rolf Byström
Affärsutvecklare, PRI
070 555 69 65
rolf.bystrom@pri.se

mattias_munter_2013-150x150

Mattias Munter
Pensionsekonom, Skandia
08 788 14 37
mattias.munter@skandia.se

Carolina Frankson
Presskommunikatör, SPV
070 088 68 77
carolina.frankson@spv.se

Cecilia Curtelius Larsson
Pensions- och försäkringsexpert, OFR
070 644 93 83
cecilia.curtelius.larsson@ofr.se